Kis rendszerezés, kis odafigyelés és máris jobb esélyekkel indulsz, mint a többiek.
A Glassdoor a világ legnagyobb álláskereső portálja, a Glassdoor blogon pedig rendszeresen publikálnak az álláskeresőknek nagyon hasznos anyagokat. Ezúttal a pályakezdő fiataloknak, a friss diplomásoknak írtak egy 5 lépésből álló tipp-csokrot, ami segíthet az álláskeresésben. Bekerülni az álláspiacra olyan érzés elsőre, mintha egy nagyon mély medencébe löknének, mentőöv nélkül. De ez csak átmeneti állapot, hamar le lehet küzdeni ezt a félelmet, ha megtanulsz felkészülni az interjúkra, motivációs levelet írni, stb. Ezúttal az álláskeresésben segítünk.
1. Csinálj egy könyvjelző-mappát az álláskereső oldalakból!
- Az álláskereső portálok, mint a Profession vagy éppen a Glassdoor segítenek olyan állásokat találni, ami leginkább a te képességeidhez, végzettségedhez, tapasztalatodhoz illik.
- Keress rá álmaid cégeire (bátran!) és tedd be azokat is. A karrier fül alá mindig megéri belesni.
- Ha jártál egyetemre, akkor keresd fel annak az oldalát, ugyanis gyakran csinálnak állásbörzéket, szakmai gyakorlatokat, ahol jó álláslehetőségeket találhatsz. Ráadásul itt célzottan a te sulid végzettjeit keresik, szóval egyből előnyből indulsz.
- A Facebookon is érdemes olyan oldalakat vagy csoportokat gyűjteni, amik a te szakmádba passzolnak és állásokat hirdetnek rajta. Ebből a négy kategóriából már egy jó csomag gyűlik össze, könnyebb keresgélni.
2. Készítsd elő a jelentkezéshez szükséges dolgokat!
- Írd össze a jelentkezési határidőket, nehogy kicsússz az időből. Jobb, ha van egy ütemterved, nehogy elfelejts egy interjút vagy többet összeszervezz.
- Készítsd el előre az önéletrajzod és a motivációs leveled, illetve nézesd át olyan emberekkel, akikben megbízol, hogy mire el kell küldeni, hibátlanul készen álljon.
- A motivációs levélre szánj időt! Hagyj rá pár napot, míg ismerőseid átnézik és véleményezik, illetve figyelj oda, nehogy elkövesd a szokásos hibát: hogy teleírod maszlaggal.

3. Gyakorolj az interjúkra!
- Keress az ismerőseid közül valakit, aki interjúztatott már életében. Beszéljétek meg, milyen jellegű munkára jelentkeztél és játsszátok el párszor az interjút, amikor élesben kell majd, sokkal kevésbé fogsz izgulni. Hogy a kérdésekre se legyen gondod, itt az 50 leggyakrabban feltett interjúkérdés, összeszedtük.
- Írd le a legfontosabb válaszokat, például azt, hogy "miért passzolsz a munkakörhöz", "miért éppen azt a céget választottad", és "hogy képzeled el magad 5 év múlva". A leírás sokat segít a memorizálásban.
- Ne felejtsd el felkeresni az interjúztató személyt, ha ő nem keresne. Ha elutasítottak és nem te kaptad meg az állást, ne hagyd annyiban. Legalább tudd meg, miért nem te voltál a befutó, hogy a következő lehetőségnél kijavíthasd.
4. Légy határozott!
- Ne felejts el időt kérni a döntésedhez, ha ajánlatot kapnál valahonnan, illetve mindig tudd meg, hogy mikorra várnak választ legkésőbb.
- A döntésed több szempont alapján mérlegeld! Vedd számításba a fizetést, a céges kultúrát, az elhelyezkedést, az előrelépési lehetőségeket, a kilátásokat, a kollégákat.
- Ha szükséges, udvariasan utasítsd vissza az ajánlatot.
5. Légy tisztában az értékeiddel!
- Ne aggódj, ha a pénzről kell tárgyalni. Nem tűnsz tőle kapzsinak vagy pénzcentrikusnak, ha ismered az értékeidet, a helyén kezeled magad és udvariasan tárgyalsz.
- Mivel az interjú előtt már tájékozódtál a cégről és az ott várható fizetésekről, nagyjából tudod, hogy milyen fizetéssel számolhatsz. Ez nagy előny, használd ki!
- Érdeklődj a cégnél a továbblépési lehetőségekről, a fejlődési ívről, amivel ők számolnak veled kapcsolatban és azzal, hogy ők hogy képzelnek el téged 1-2 év múlva.